Ślubne rocznice i ich nazwy

Nazwy rocznic ślubu mają dla niektórych osób bardzo duże znaczenie symboliczne. Przedstawiają one przede wszystkim trwałość związku małżeńskiego. Etapy, które przechodzi małżeństwo są idealnie ukazane przez to właśnie nazewnictwo. 

Nomenklatura nazw rocznic

Niewiele osób ma świadomość jakie są rocznice ślubu i nie ma się temu co wcale dziwić. Ciężko jest zapamiętać wszystkie, ponieważ jest ich naprawdę dużo, ale na szczęście wszystko można znaleźć w internecie, tylko wystarczy dobrze poszukać. Rocznice ślubu są także nazywane godami małżeńskimi, a ich historia rozpoczęła się w 1922 roku, czyli prawie 100 lat temu. Osobą odpowiedzialną za wymyślenie pierwszych ośmiu nazw była Emily Post. To właśnie ona stworzyła nazwy rocznic: 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 oraz 75. Była amerykańską pisarką, ale świetnie znała się na dobrym wychowaniu i etyce. Nazwy, które wymyśliła przyjęły się nie tylko w Ameryce, ale dotarły na inne kontynenty, w tym do Europy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każda nazwa jest przemyślana i przedstawia na jakim etapie jest więź małżonków. Pierwsza rocznica ślubu jest papierowa, druga – bawełniana, trzecia – skórzana, czwarta – kwiatowa, piąta – drewniana, Szósta rocznica ślubu jest cukrowa, siódma – wełniana, ósma – spiżowa, dziewiąta – blaszana, dziesiąta – cynowa, jedenasta – stalowa, dwunasta – płócienna, trzynasta – koronkowa, czternasta – kości słoniowej, piętnasta – kryształowa, dwudziesta – porcelanowa, dwudziesta piąta – srebrna, trzydziesta – perłowa, trzydziesta piąta – koralowa, czterdziesta – rubinowa, czterdziesta piąta – szafirowa, pięćdziesiąta – złota, pięćdziesiąta piąta – szmaragdowa, sześćdziesiąta – diamentowa, sześćdziesiąta piąta – żelazna, siedemdziesiąta – kamienna, siedemdziesiąta piąta – brylantowa, osiemdziesiąta – dębowa. Można łatwo zauważyć, że każda rocznica jest jakimś materiałem lub kruszcem. Doświadczenie małżeńskie zwiększa się wraz z upływem lat, dlatego materiał staje się coraz wytrzymalszy. 

Umacnianie więzi

Więź między małżonkami systematycznie się umacnia i dojrzewa, a miłość między nimi trwa cały czas. Historia małżeństwa zaczyna się już w pierwszym roku spędzonym wspólnie. Po trzynastu latach małżeństwa zaczyna się pojawiać drogocenne kamienie w nazwach rocznic. Trzynasta rocznica określana jest jako koronkowa, a po niej jest kość słoniowa. Po kościo słoniowej występują szlachetne i drogocenne kamienie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że od 15 rocznicy ślubu każda kolejna nazwa występuje co 5 lat i jest kamieniem szlachetnym. Największą popularnością cieszą się złote gody, które są obchodzone w 50 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Każdy kolejny rok spędzony wspólnie to doskonała okazja do okazania sobie czułości i podziękowania za trwanie w miłości. Wsparcie i obecność drugiego człowieka jest bardzo ważna w życiu, ponieważ bez tego ciężko jest z psychiką. Samotność nie wpływa dobrze na nastrój, dlatego trzeba mieć kogoś, kto rozgoni smutek i sprawi, że świat stanie się lepszy. Należy pamiętać, że każda rocznica ślubu jest wyjątkowa, niezależnie, czy jest to pierwszy, czy sześćdziesiąty rok spędzony razem.