Czy ślub humanistyczny to coś dla Ciebie?

Humanizm to nurt filozoficzny, który na pierwszym miejscu stawia człowieka – jego szczęście, potrzeby i rozwój. Ślub humanistyczny (dowiedz się) jest nierozerwalnie połączony z tą filozofią, ponieważ w jego takcie najważniejsza jest tylko Para Młoda. I właśnie tym różni się od tradycyjnych uroczystości kościelnych, nie ma tutaj celebracji więzi ludzi z Bogiem. Nie jest to też sposób na cywilne zawarcie małżeństwa, ponieważ nie ma on mocy prawnej.

Na czym to dokładnie polega?

Można powiedzieć, że różnice między ślubem humanistycznym a tradycyjnymi zauważalne są wszędzie, na każdym jego etapie. Pierwsza to lokalizacja – nie ma ograniczeń, chociażby do kościoła. Miejscem zawarcia małżeństwa może być np. łąka, plaża, ale też bardziej niekonwencjonalne destynacje zgodne z charakterem Państwa Młodych, którzy dodatkowo nie są ograniczeni czasem pracy urzędu. Mistrzem ceremonii jest celebrant, który prywatnie może być bliskim przyjacielem, albo członkiem rodziny. Cała oprawa muzyczna, czytane w trakcie fragmenty i reszta aktywności jest od początku do końca zaplanowana przez nowożeńców, z tego względu każdy ślub symboliczny jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Przysięga składana jest pomiędzy dwójką zakochanych, może mieć dowolną formę i swobodnie wyrażać uczucia, którymi siebie darzą. Jak już wspomniano, nie jest ona wiążąca prawnie, ale nie o to w całej ceremonii chodzi. Najważniejsza jest celebracja miłości i deklaracja chęci przeżycia reszty swoich dni razem.

Kto może zawrzeć ślub humanistyczny?

Odpowiedź jest łatwa, bo może to zrobić każdy bez względu na orientację seksualną, wyznanie, czy historię rozwodów. Ślub symboliczny jest też idealną alternatywą dla osób, które nie zgadzają się z utartymi schematami, nie chcą powtarzać standardowych słów przysięgi, potrzebują wolności w wyrażaniu siebie, są indywidualistami i doskonale wiedzą czego chcą. Ceremonia nie wpisuje w konwencje religijne i zrywa z tradycjami. Para Młoda może napisać swoją własną historię i zacząć nowy etap życia na swoich zasadach.