Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy i obrączkę?

Czy nadeszła już ta niezapomniana chwila, ta, która kończy się magicznym słowem „tak”? Klejnot błyszczący w pudełku, to dowód Waszej miłości i znak, że chcecie spędzić razem resztę życia? Doradzimy Ci, na który palec go założyć. Dowiesz się również o historycznym pochodzeniu i znaczeniu dawania pierścionka zaręczynowego oraz o tym, jak można się go pozbyć po ślubie.

Trochę historii

Początki tradycji obrączek sięgają czasów starożytnych Egipcjan. Jednak dla nich, a później dla starożytnych Rzymian, był to wciąż zwyczaj, który miał niewiele wspólnego z dzisiejszym romantycznym pojęciem zaręczyn i zawierania małżeństwa. Dzięki pierścieniowi było przede wszystkim oczywiste, że kobieta lub dziewczyna jest już oficjalnie przyrzeczona i należy do kogoś.

Symbolizm

Kształt koła ma oznaczać nieskończoność i bezmiar miłości. Dobrze też wyraża to, jak wszystko na świecie jest połączone, a ludzi łączy piękny zbieg okoliczności. Otwór w obrączce ma również ważne znaczenie, ponieważ jest to rodzaj „bramy”, przez którą wchodzi się w coś nowego, co jest bardzo blisko związane z zaręczynami i późniejszym małżeństwem.

Jak diamenty trafiły na pierścionki

W odległej przeszłości obrączki były jedynie opaskami wykonanymi z niezbyt trwałych materiałów. Używano na przykład różnych traw lub rzeźbionego drewna czy skóry. W późniejszym okresie zaczęto stosować metale takie jak żelazo, srebro czy złoto, dzięki czemu wygląd obrączek stał się bliższy temu, jaki znamy dzisiaj. Obecnie najbardziej popularnym wyborem dla pierścionka zaręczynowego jest złota obrączka z jednym, wyróżniającym się diamentem.

Na której ręce i którym palcu nosi się obrączkę ślubną?

Na której ręce nosi się obrączkę? W Polsce obrączka noszona jest zawsze na palcu serdecznym prawej ręki. U kobiet pierścionek zaręczynowy zastępowany jest przez obrączkę. Warto pamiętać, że umiejscowienie obrączki może być zależne od tradycji, jednak niezależnie od tradycji zawsze jest to czwarty palec. Warto również rozważyć noszenie obrączek jako symbolu przyjaźni.

Co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie

Jeśli kobieta nie chce zrezygnować z noszenia pierścionka zaręczynowego po ślubie, istnieje kilka opcji, co z nim zrobić: Popularną opcją jest noszenie obu obrączek razem na palcu serdecznym prawej ręki. Z tej opcji, to jest dobry pomysł, aby myśleć do przodu przy wyborze obrączki dopasować swój pierścionek zaręczynowy. Następnie pierścionek zaręczynowy może być przeniesiony na inny palec prawej ręki, często wybierany jest palec środkowy.